Sertifikalı Organik Ürünler

Doğal Ürünler

Genel Bilgiler


Soru ve Cevaplar

SORU : Organik tarım nedir?

CEVAP : Üretiminden tüketiciye ulaşıncaya kadar her aşamasında kontrollü,kimyasal ilaç,gübre ve genetiği değiştirlmiş organizmalar (GDO)kullanılmayan üretim yöntemidir.

Tamamen atalarımızın doğal üretim yöntemlerinin günümüz agronomik bilgiler ışığında yapılmasıdır. Ekolojik (organik)üretim yapan bir çiftçi, uluslararası bir denetleme şirketi tarafından verilen sertifikayı almak zorundadır. Bu sertifikayı alabilmesi için ürünlerini gerekli koşullarda üretmelidir. Gerekli koşullar sağlandığında bu denetçi firmalar ürünü denetleyerek sertifika verirler. 'Ekolojik tarım' ismi üzerinde önemli anlaşmazlıklar vardır. Bu yöntem ile üretilen ürünlerin ekolojik kelimesi ile bir bağı olmaması sebebiyle 'Organik tarım' daha doğru bir isim olarak kabul edilmektedir.

 

SORU : Organik tarım neden önemlidir?

CEVAP : Organik tarım, herşeyden önce belirli kurallar çerçevesinde sürdürülebilir tarımdır. Bu da başta toprak olmak üzere su, hava, çevre ve doğada yaşayan diğer canlılara zarar vermeyen bir üretim anlamına gelmektedir. Örnek olarak ilaçlama ile çevredeki bir göl ve paralel olarak o gölde yaşayan canlılar zarar görebilir. O gölün suyunu kullanan insanların zarar görebileceği gibi, gölden avladığı bir balığı yiyen kuş bambaşka bölgelere hastalık taşıyabilir. Organik tarım, kuralları çerçevesinde çevresine duyarlı, sömüren değil sürdürülebilir olan bir üretim sağlar. Üretilen ürünlerin kolayca izlenebilmesi ve her aşamada denetlenebilmesi ile tarımda ciddi bir denetim eksikliğini giderebilir. 

 

SORU : Bir ürünün organik olup olmadığı nasıl anlaşılır?

CEVAP : Bir ürünün organik olabilmesi için Tarım Bakanlığınca yetkilendirilmiş sertifikasyon kuruluşlarından bir tanesi tarafından sertifikalandırılması ile mümkündür.Bu nedenle organik olduğu iddia edilen ürünler için bu belgenin olup olmadığını sorgulayınız.